Zodpovědně s platební kartou na internetu

Kyberbezpečnost v kostce

V současnosti můžete platit nákupy platební kartou. Je to jednoduché a rychlé. Pokud ale používáte platby přes internet, může se k vaší kartě dostat úročník a zneužít ji pro vlastní platby.

V internetových obchodech můžete zaplatit nákup platební kartou. Je to jednoduché a rychlé. Vaše karta musí mít pouze povolené platby přes internet. Platba se provádí přes tzv. platební bránu, kde zadáváte číslo karty, platnost a CVC kód.

Po vyplnění všech náležitostí a kliknutí na tlačítko „Zaplatit“ (obr. níže) budete muset ve většině případů ještě platbu autorizovat přepsáním kódu ze SMS, kterou zaslala vaše banky, autorizací v bankovní aplikaci nebo potvrzením platby v internetovém bankovnictví. Tato ochrana je sice dobrá proti zneužití, ale mimoevropské platební brány tuto ochranu mohou obcházet a provést platbu bez ověření.

Na internetu používejte virtuální nebo jednorázové platební karty

Pokud platíte přes internet, existuje velké riziko, že se k vaší klasické kartě může dostat útočník a zneužít ji pro vlastní platby. Aby byla vaše platba na internetu co nejbezpečnější, doporučuji používat virtuální nebo jednorázové platební karty. Pokud dojde k zneužití virtuální karty, jednoduše ji deaktivujete a vytvoříte si novou.

Virtuální platební karty

Virtuální platební karty poskytují samostatné číslo karty, datum expirace a CVV kód, což zajišťuje vyšší ochranu proti zneužití. Tyto karty lze snadno vytvořit přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci většiny bank.

Jednorázové platební karty

Jednorázové platební karty jsou navrženy pro použití při jedné transakci. Jsou stejné jako ty virtuální, ale po dokončení platby se automaticky deaktivují, což minimalizuje riziko jejich zneužití.

Dostupnost v Českých bankách

Virtuální platební karty nabízí v České republice například:

  • mBank
  • Creditas
  • Česká spořitelna
  • Komerční banka
  • ČSOB (plánuje jejich zavedení v roce 2025)

Doporučení: Revolut

Za zmínku stojí evropská internetová banka Revolut, která v rámci bezplatného účtu Standard umožňuje generovat jak virtuální, tak jednorázové platební karty. Osobně ji můžu doporučit pro aktivity na internetu. Revolut nabízí tyto klíčové výhody:

  • Možnost snadno nastavovat limity, vypínat karty a tvořit nové.
  • Můžete používat klasickou plastovou platební kartu.
  • Karty lze integrovat do služeb Google Pay nebo Apple Pay.
  • Poskytuje se výhodný směnný kurz a multiměnové účty, což umožňuje bezproblémové platby v zahraničí.

Kontrolujte platební údaje v platební bráně

Před zadáním platby si kontrolujte, jestli sedí veškeré nacionále – internetový obchod a částka.

Ověřujte si zabezpečení webové adresu platební brány

Při zadávání platebních údajů si ověřte, že webová adresa má tvar https://webovaAdresa a svítí u ní zelený zámek.

Kliknutím na zámeček a dále za informace o zabezpečení se zobrazí společnost, pro kterou je certifikát vydaný.

Na obr. výše a níže můžete vidět webovou stránku, která nemá platné zabezpečení. Pokud je webová adresa v nezabezpečeném režimu (na začátku nemá „https“), nezobrazuje se u ní zámek, zámeček je s výstrahou, tak na této stránce NIKDY NEZÁDAVEJTE údaje z vaší platební karty.

Na následujícím obr. taky není webová adresa v zabezpečeném režimu. Navíc je i tvar webové adresa velice zvláštní. Pokud je webová adresa v podivném tvaru, tak rovněž na této stránce NIKDY NEZÁDAVEJTE údaje z vaší platební karty.

Reagujte pouze na známé výzvy k platbě

V případě, že Vám dojde do emailu výzva k platbě nebo budete na nějaké webové stránce vyzváni k provedení platby, o které nic nevíte, tak nic nevyplňujte a webovou stránku zavřete.

Ignorujte výzvy k ověření platební karty

Pokud Vám dojde email nebo SMS s informací, že musíte z nějakého důvodu ověřit platnost vaší karty, mějte se na pozoru a rozhodně nikde nic nevyplňujte a webovou stránku zavřete!

Výběr peněz z bankomatu a platba v obchodě

K výběru z bankomatu potřebujete znát PIN. Ten nikomu nesdělujte a nezapisujte si ho na samotnou kartu.

V obchodě zase nikdy nedávejte nikomu do ruky vaši platební kartu, aniž byste ji měli pod dozorem. Osoba si může opsat vaše údaje na kartě a pak provést platbu přes internet.

Rady na závěr

  • PIN k vaší kartě si zapamatujte nebo si napište někde tak, aby nebylo jasné na první pohled, že se jedná o PIN a nepřikládejte ho k platební kartě. Většina bank nabízí možnost změny PINu, tak ji využijte a zadejte PIN, který si pamatujete.
  • Při výběru z bankomatu musíte zadat PIN. Buďte opatrní a hlídejte si, jestli se někdo nedívá. Rukou si vždy schovejte klávesnici bankomatu tak, aby nebylo možné vidět, co zadáváte. Pokud vidí útočník váš PIN, máte problém.
  • Pokud ztratíte platební kartu, okamžitě volejte do vaší banky, aby kartu zablokovala.
  • V případě, že Vám dojde autorizační SMS k platbě přes internet a vy jste žádnou platbu nedělali, okamžitě volejte do vaší banky.

Máte dotaz?

Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.