Zodpovědně s platební kartou na internetu

Kyberbezpečnost v kostce

V současnosti můžete platit nákupy platební kartou. Je to jednoduché a rychlé. Pokud ale používáte platby přes internet, může se k vaší kartě dostat úročník a zneužít ji pro vlastní platby.

V internetových obchodech můžete zaplatit nákup platební kartou. Je to jednoduché a rychlé. Vaše karta musí mít pouze povolené platby přes internet. Platba se provádí přes tzv. platební bránu, kde zadáváte číslo karty, platnost a CVC kód.

Po vyplnění všech náležitostí a kliknutí na tlačítko „Zaplatit“ (obr. níže) budete muset ve většině případů ještě platbu autorizovat přepsáním kódu ze SMS, kterou zaslala vaše banky, autorizací v bankovní aplikaci nebo potvrzením platby v internetovém bankovnictví. Tato ochrana je sice dobrá proti zneužití, ale mimoevropské platební brány tuto ochranu mohou obcházet a provést platbu bez ověření.

Kontrolujte platební údaje v platební bráně

Před zadáním platby si kontrolujte, jestli sedí veškeré nacionále – internetový obchod a částka.

Ověřujte si zabezpečení webové adresu platební brány

Při zadávání platebních údajů si ověřte, že webová adresa má tvar https://webovaAdresa a svítí u ní zelený zámek.

Kliknutím na zámeček a dále za informace o zabezpečení se zobrazí společnost, pro kterou je certifikát vydaný.

Na obr. 9.19 a obr. 9.20 můžete vidět webovou stránku, která nemá platné zabezpečení. Pokud je webová adresa v nezabezpečeném režimu (na začátku nemá „https“), nezobrazuje se u ní zámek, zámeček je s výstrahou, tak na této stránce NIKDY NEZÁDAVEJTE údaje z vaší platební karty.

Na obr. 9.21 taky není webová adresa v zabezpečeném režimu. Navíc je i tvar webové adresa velice zvláštní. Pokud je webová adresa v podivném tvaru, tak rovněž na této stránce NIKDY NEZÁDAVEJTE údaje z vaší platební karty.

Reagujte pouze na známé výzvy k platbě

V případě, že Vám dojde do emailu výzva k platbě nebo budete na nějaké webové stránce vyzváni k provedení platby, o které nic nevíte, tak nic nevyplňujte a webovou stránku zavřete.

Ignorujte výzvy k ověření platební karty

Pokud Vám dojde email nebo SMS s informací, že musíte z nějakého důvodu ověřit platnost vaší karty, mějte se na pozoru a rozhodně nikde nic nevyplňujte a webovou stránku zavřete!

Výběr peněz z bankomatu a platba v obchodě

K výběru z bankomatu potřebujete znát PIN. Ten nikomu nesdělujte a nezapisujte si ho na samotnou kartu.

V obchodě zase nikdy nedávejte nikomu do ruky vaši platební kartu, aniž byste ji měli pod dozorem. Osoba si může opsat vaše údaje na kartě a pak provést platbu přes internet.

Rady na závěr

  • PIN k vaší kartě si zapamatujte nebo si napište někde tak, aby nebylo jasné na první pohled, že se jedná o PIN a nepřikládejte ho k platební kartě. Většina bank nabízí možnost změny PINu, tak ji využijte a zadejte PIN, který si pamatujete.
  • Při výběru z bankomatu musíte zadat PIN. Buďte opatrní a hlídejte si, jestli se někdo nedívá. Rukou si vždy schovejte klávesnici bankomatu tak, aby nebylo možné vidět, co zadáváte. Pokud vidí útočník váš PIN, máte problém.
  • Pokud ztratíte platební kartu, okamžitě volejte do vaší banky, aby kartu zablokovala.
  • V případě, že Vám dojde autorizační SMS k platbě přes internet a vy jste žádnou platbu nedělali, okamžitě volejte do vaší banky.

Máte dotaz?

Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.