Nezapomínejte na svá data ve starých zařízeních

Kyberbezpečnost v kostce

Řada lidí své staré zařízení často odloží a později pošle k dalšímu užití nebo k recyklaci. O obsah v zařízení se už moc nestarají, nebo spoléhají na jiné, že data vymažou. Pokud nemáte mobilní zařízení zamknuté pomocí nějakého bezpečnostního prvku, dostane se útočník k veškerým datům, heslům, fotografiím apod. U počítačů je situace složitější. Pokud nemáte zapnuté šifrování disku, dostane se útočník lehce k datům, i když používáte heslo pro prohlášení do počítače.

Zařízení před výměnou, recyklací nebo prodejem vymažte

V každém zařízení, které používáte můžete mít řadu citlivých dat. Jsou to například kontakty, fotky, videa nebo dokumenty. Možná si říkáte, že tam nic tajného nemáte, ale to není až tak pravda. Pokud například správně neprovedete odebrání aplikace Messenger, může se útočník vydávat za vás. Případně si o vás z jiných aplikací, dokumentů nebo fotek vyčte různé informace a pak na vás cíleně útočí, například díky podvodným emailům nebo telefonátům (například z vaší banky).

V případě, že si pořizujete nové zařízení, tak si nejprve přetáhněte veškerá data ze starého zařízení do toho nového. Doporučuji počkat nějaký čas, než staré zařízení vymažete nebo dáte třeba do sběru. Nemusíte totiž hned zjistit, že vám něco chybí. Až si budete jistí, že máte vše, tak odeberte ve starém zařízení váš Google učet a proveďte tovární reset (viz další část). Tím dojde k vymazání veškerých dat a vy se tak nemusíte obávat, že se někdo dostane k čemukoliv, co jste v zařízení měli uložené.

Máte dotaz?

Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.