Na internetu nejste anonymní

Kyberbezpečnost v kostce

Mnoho lidí si myslím, že za obrazovkou monitoru jsou v klidu a nikdo neví, co dělají na internetu. To je ale omyl. Na internetu zanecháváte řadu stop, které vás dokáží identifikovat. Stačí jednoduchý fakt, že hledáte třeba novou pračku a najednou se vám začnou zobrazovat nebo chodit emailové reklamy na novou pračku. Kromě toho zanecháváte informace o lokalitě, typu zařízení (počítač, mobil), jaký používáte operační systém a webový prohlížeč, rozlišení obrazovky nebo IP adresa.

Připojené zařízení k internetu jde snadno identifikovat

Připojená zařízení o sobě na internetu předávají řadu informací. Proto není složité identifikovat majitele. Jistě znáte situaci, když hledáte něco na internetu a za chvilku vám začnou chodit do emailu nabídky. Také se vám začnou zobrazovat reklamy s hledaným produktem. Takže vězte, že na internetu po sobě zanecháváte spoustu stop, aniž si to uvědomujete. Proto nezveřejňujte citlivé informace, neposílejte nebo nevyplňujte nikde vaše přístupové údaje.

Vše, co dáte na internet už nikdy nesmažete

Po vložení čehokoliv na internet se tato data uchovávají na serverech. Tam se provádí analýzy textu, fotografií, chování a pokud je vyhodnoceno porušování nějakých práv, tak můžete mít problémy.

Ověřujte si informace a nešiřte „fake news“ dále.

Dneska je těžké ověřit fakta. Na internetu může napsat kdokoliv cokoliv. Vždy si proto ověřujte fakta a dodržujte zákony. Chovejte se slušně, neurážejte a zdržte se šíření poplašných zpráv, je to trestné.

Máte dotaz?

Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.