Používejte antivirové zabezpečení, pravidelně aktualizujte a zálohujte
Kyberbezpečnost v kostce
Antivirus není všespásný nástroj. Vždy záleží na uživatelích, jak se chovají. Každopádně pomáhá chránit v řadě situací. Někdy Vás upozorní na hrozbu, jindy zase zablokuje podvodné webové stránky nebo ochrání před aktivním útokem virů.
Nainstalujte si antivirus
Vyberte si jedno bezpečnostní řešení, a to si na vaše zařízení nainstalujte. Hlavně si pamatujte, že se instaluje pouze jeden antivirus! U počítačů je od Windows 10 do systému integrováno antivirové řešení Microsoft Defender. V současnosti se jedná o kvalitní bezplatné řešení.
Placené verze pak nabízí celou řadu pokročilých technik a funkcí, které umí efektivněji detekovat útoky. Doporučuji řešení ESET, Avast nebo AVG.
Nestahujte a neinstalujte aplikace z uložišť mimo oficiální obchod (Google Play, App Store)
Na neoficiálních uložištích si můžete zajistit řadu zajímavých placených aplikací a her zdarma. Nikdy ale nemáte jistotu, že do ní někdo nevložil nějaký škodlivý kód, který pak může na mobilním zařízení sbírat data a předávat je útočníkovi. Také může napadnout zařízení ve vašem okolí a šířit se tak dále.
Sledujte recenze a hodnocení před instalací aplikace z obchodu
Může se stát a v historii se taky už stalo, že se i do oficiálního obchodu s aplikacemi dostala závadná aplikace. Případně aplikace nedělá, co má. Pokud jsou recenze pozitivní nad hodnocení alespoň 3,5 hvězdičky s velkým počtem hodnocení uživateli, tak by se mělo většinou jednat o bezpečnou aplikaci.
Nepovolujte bezhlavě požadavky na přístupy k zařízení
Zamyslete se, jestli je potřeba povolit přístup k zařízení, pokud Vás nějaká aplikace vyzve po instalaci nebo v průběhu používání ke schválení přístupu. Vždy se podívejte, o jakou aplikaci se jedná a zamyslete se nad požadovaným právem, například aplikace Svítilna chce přístup k SMS a kontaktům. Proč by měla mít přístup?
Občas si udělejte audit oprávnění aplikací
Každá nainstalovaná aplikace potřebuje pro svůj běh konkrétní oprávnění. Doporučuji občasnou kontrolu povolených oprávnění nainstalovaných aplikací. Především se zaměřte na oprávnění k získávání osobních údajů, poloha a médií.
Nepoužívané aplikace odinstalujte
Pokud aplikaci nepoužíváte, odinstalujte ji. Ušetříte si tím místo a nebudete zbytečně zatěžovat běh operačního systému. Hlavně ale předejdete případným bezpečnostním problémům někdy v budoucnu.
Máte dotaz?
Nerozumíte něčemu, nebo se chcete na něco zeptat? Ťukněte na tlačítko vpravo a napište mi váš dotaz do formuláře. Já se pokusím na vaše otázky odpověděť do nejdříve.