Pokud jste nešťastnou náhodou utopili svůj mobilní telefon, nezoufejte. Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zvýšili šanci na jeho záchranu. Některé telefony mají proti vodě a prachu chráněny zvýšenou odolnost. Jakmile se ale do telefonu dostane voda, postupnou korozi už nemusíte zcela zastavit. Proto je vhodné vyhledat odbornou pomoc, která dokáže napadené části ošetřit a tím zamezit dalšímu šíření koroze.

První krok: Vypněte telefon, vytáhněte ho z krytu a odpojte baterii.

Pokud je váš telefon zapnutý, může dojít ke zkratu a poškození elektroniky. Pokud je možné, odpojte baterii, abyste zabránili dalšímu proudění elektrického proudu. Většina telefonů má zabudovanou baterii, kterou nelze snadno vyjmout. V tomto případě se snažte co nejdříve vypnout telefon pomocí tlačítka. Také telefon vytáhněte z obalu.

Druhý krok: Odeberte SIM kartu a paměťovou kartu.

Tyto součásti mohou obsahovat důležité informace, jako jsou kontakty, fotky nebo dokumenty. Pokud je vyndáte z telefonu, můžete je ochránit před poškozením vodou a zachovat si svá data.

Třetí krok: Osušte telefon ručníkem nebo hadříkem.

Pokuste se co nejvíce odstranit viditelnou vlhkost z povrchu telefonu. Neotřepávejte telefon ani ho nefoukejte fénem, protože byste tím mohli dostat vodu dovnitř zařízení. Můžete také použít vysavač na odsátí kapek z jednotlivých otvorů.

Čtvrtý krok: Ponořte telefon do rýže nebo silikagelu.

Tyto materiály jsou schopné absorbovat vlhkost a pomoci vysušit telefon. Vložte telefon do plastového sáčku nebo nádoby a naplňte ji rýží nebo silikagelovými sáčky (např. malé papírové sáčky plné kuliček v krabici od nových bot). Ujistěte se, že je telefon zcela ponořený a že je nádoba dobře uzavřená. Uzavřením totiž zamezíte zbytečnému nesávání vlhkosti ze vzduchu.

Pátý krok: Nechte telefon sušit po dobu 24 až 48 hodin.

Trpělivost je klíčem k úspěchu. Nedotýkejte se telefonu ani ho nezapínejte, dokud nebude zcela suchý. Čím déle mu dáte čas na sušení, tím lépe.

Šestý krok: Zkuste zapnout telefon a otestovat jeho funkčnost.

Pokud jste dodrželi všechny předchozí kroky, máte šanci, že váš telefon bude opět fungovat jako předtím. Pokud se vám nepodaří ho zapnout nebo pokud zaznamenáte nějaké problémy s obrazovkou, zvukem nebo dotykem, může to znamenat, že je telefon poškozený a potřebuje opravu.

Podobné příspěvky